Indlæser Begivenheder

Tirsdag 24. februar kl. 19:30

Lotte Juul Lauesen
Hvad kalder på dig?
Hvad kan du, og hvad kan du ikke lade være med?
Hvilke livsopgaver er du i færd med at løse – og hvordan leder du din livsvej?
Med udgangspunkt i sin bog ’Kompas til indre og ydre lederskab’ beskriver Lotte Juul Lauesen, hvor­dan de syv sjælekvaliteter, som vi alle inde­holder, kan være et kompas til at lede sig selv og agere i livet – fra midten, solen, jeget.
For 100 år siden beskrev Rudolf Steiner ved grund­læggelsen af antroposofisk selskab i Hol­land det åndelige aspekt af disse syv kvalite­ter, som vi be­væger os igennem på vej til vores inkarnation, og igen når vi forlader den jordiske verden. I vores jordeliv er de til stede som poten­tiale i os.
Foredraget vil belyse sammenhængen mellem den sjæ­le­lige og den åndelige side af kvaliteterne, og vise, hvordan vi må tage alle aspekter med og lære at finde balancen mellem dem. Denne forstå­el­se kan blive en indgang til at finde sin livsvej, sit potentiale, sin livsopgave på en måde, der er praktisk jordnær, hjertevarm og åndsnærværende.
Tilmelding: Ingen
Tidspunkt: kl. 19.30
Pris: Ikke medlemmer 80 kr. / medlemmer 60 kr.
Arr. Nr. 2026-594
Lotte Juul Lauesen, eurytmist og ledelseskonsu­lent.

 

Del gerne denne begivenhed

Go to Top